Zęby a ogólny stan zdrowia

zmarszczki-usuwanie-cena-800x445-5992142 Stomatologia estetyczna

Kondycja naszych zębów i jamy ustnej jest nie tylko kwestią estetyki i dobrego samopoczucia, lecz także podstawowym wyznacznikiem ogólnego stanu zdrowia całego organizmu. W medycynie każde naruszenie równowagi wpływa na dysharmonię w całym organizmie. Stan naszej jamy ustnej, w tym próchnica, wpływa na funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych, np. nerek i wątroby. Stany zapalne w jamie ustnej powodują zaburzenia flory bakteryjnej w całym organizmie, łącznie z systemem trawienno-wydalniczym. Mówi się, że jelita to drugi mózg i także jelita reagują na choroby zębów i przyzębia. Warto o tym pamiętać i dbać o regularną kontrolę stomatologiczną. Stomatolodzy ze Smile Design Clinic w Warszawie podkreślają, że stan zębów jest zarówno wskaźnikiem stanu zdrowia organizmu, jak i przyczyną wielu chorób narządów wewnętrznych. Znane są przypadki wczesnej diagnozy nowotworów i ich skutecznej terapii na podstawie halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust. Ważnym czynnikiem ryzyka w zaniedbaniach jamy ustnej i zębów są bakterie chorobotwórcze, które z zębów przenikają do całego organizmu człowieka.

Stany chorobowe w jamie ustnej człowieka

Najbardziej ryzykowne dla stanu zdrowia całego organizmu są próchnica i stany zapalne dziąseł, powstające z powodu kamienia nazębnego. Zdarza się również, że poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi skutkuje nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe. Niekiedy źle przeprowadzone leczenie nie daje żadnych objawów i zewnętrznie ząb nie wykazuje zmian chorobowych. O jego fatalnym stanie dowiadujemy się wówczas w ostatnim stadium zapalenia miazgi, kiedy to jedynym wyjściem staje się już usunięcie, czyli ekstrakcja. Bardzo niebezpieczne dla równowagi flory bakteryjnej całego organizmu mogą być też nieusunięte z dziąseł fragmenty korzeni zębów. Dziąsło może wtedy ulec martwicy, a korzeń otorbieniu. W takich sytuacjach pojawiają się również koszulki ropne wraz ze stanami podgorączkowymi i dreszczami. Najczęściej dopiero wtedy dowiadujemy się o zmianach chorobowych w jamie ustnej. Lekarze dentyści ze Smile Design Clinic podkreślają, że tego stanu można uniknąć, odbywając wizyty kontrolne co najmniej raz na pół roku.

Jak uniknąć zmian wewnątrz dziąseł?

W razie wątpliwości podczas wizyty kontrolnej stomatolog zleci badanie rentgenowskie, które da pełny obraz korzeni zębów i ogólnej kondycji szczęki. Zdjęcia rentgenowskie wykonuje się także w celu kontroli protez ruchomych, które powinny być wymieniane raz na pięć lat. Także na podstawie zdjęć rentgenowskich lekarz stomatolog podejmuje decyzję o ekstrakcji zęba, która jest ostatecznością, bo ubytki w szczęce skutkują zapadaniem się mięśni dziąseł i niekorzystnymi zmianami w mimice twarzy. Nawet w przypadku ekstrakcji istnieje jednak szereg rozwiązań w obrębie medycyny estetycznej, które pozwolą nam odzyskać jakość życia i pogodny wygląd twarzy.

Dbaj o zęby, unikniesz zawału!

Choroby zębów i przyzębia wpływają niekorzystnie na kondycję naszego mięśnia sercowego, w szczególności na stan osierdzia, które może ulec zapaleniu z powodu przeniesienia bakterii zębowych do organizmu. Stomatolodzy ze Smile Design Clinic powołują się na wyniki badań kardiologicznych, z których jasno wynika, że nieleczone zęby to 200 procent szans więcej na zawał serca.

Co robić, aby być pewnym zdrowia naszych zębów?

W trakcie wizyty kontrolnej stomatolog zauważy zmiany zewnętrzne w obrębie jamy ustnej, a w razie wątpliwości zleci zdjęcie rentgenowskie całej szczęki lub zdjęcia poszczególnych zębów. Tylko w ten kompleksowy sposób możemy uzyskać pewność, że nasze zęby są w dobrej kondycji i nie zagrażają reszcie organizmu. Dlatego diagnoza stomatologiczna jest tak kluczowa w profilaktyce nie tylko jamy ustnej, lecz także narządów wewnętrznych organizmu, w tym serca, wątroby i nerek.

Rate article
Artykuły Dla Kobiet