RTG w stomatologii. Sprawdź, dlaczego warto!

rtg-w-stomatologii-smile-design-clinic-800x445 Stomatologia estetyczna

Odpowiedni dobór terapii stomatologicznej ściśle wiąże się z precyzyjnym określeniem problemu. Podstawą diagnostyki stomatologicznej jest badanie RTG zębów.

Na czym polega rentgen zębów?

Badanie rentgenowskie zębów trwa dosłownie chwilę i jest bezbolesne. Wiele osób obawia się szkodliwego wpływu promieniowania. Owszem, w trakcie RTG zębów jesteś wystawiony na promieniowanie, jest to jednak dawka tak mała, że nie powoduje negatywnych skutków dla Twojego organizmu. Jednym z najpoważniejszych przeciwwskazań do rentgenu zębów jest ciąża. Promieniowanie może zrobić krzywdę rozwijającemu się dziecku, dlatego jeśli planujesz zostać mamą, pamiętaj o uprzedniej, kontrolnej wizycie u stomatologa. Rentgen zębów wykonuje się też u dzieci.

Korzyści płynące z badania RTG zębów

Badanie RTG zębów jest nieocenione w diagnostyce stomatologicznej. Pozwala na stwierdzenie wielu schorzeń i nieprawidłowości w uzębieniu. Za jego pomocą lekarz wykrywa między innymi próchnicę, stany zapalne wierzchołka korzenia, ocenia budowę i wady zgryzu (ortodoncja), określa stopień doznanego urazu, może również zbadać zmiany nowotworowe. Stomatolog może Ci zlecić rentgen zęba przed planowanym zabiegiem lub w celu oceny skuteczności prowadzonej terapii.

Rodzaje badań RTG zęba

Twoje zęby mogą mieć przeróżne potrzeby, dlatego to od nich zależy, jaki rodzaj badania rentgenowskiego zaleci Ci specjalista. W Smile Design Clinic możesz skorzystać ze zdjęcia pantomograficznego, cefalometrycznego, wewnątrzustnego i CBCT. Ciekawi Cię, czym cechują się poszczególne badania RTG, i jakie są do nich wskazania? Przeczytaj ich krótką charakterystykę.

Pantomogram zębów

Zdjęcie pantomograficzne pozwala na dokładny ogląd zębów, kości żuchwy, szczęki i stawów skroniowo-żuchwowych. Pantomogram zębów stomatolog może Ci zalecić w różnych sytuacjach, najczęściej jest to konieczność oceny stanu uzębienia, stopnia rozwoju próchnicy, sprawdzenia jakości leczenia kanałowego. Badanie pantomograficzne zębów wykonasz również przed terapią ortodontyczną (np. przed założeniem aparatu na zęby), implantologiczną (np. jeśli planujesz założenie koron, mostów, protezy).

RTG zębów – zdjęcie cefalometryczne

Na zdjęciu cefalometrycznym zobaczysz swoją czaszkę w pozycji bocznej. Obejrzysz dzięki niemu kości, tkanki miękkie czaszki, zatoki przynosowe, podniebienie twarde. Wykonanie zdjęcia cefalometrycznego zębów jest częste w ortodoncji. Badanie pozwala na ocenę budowy narządów mowy, wykrycie wad zgryzu i innych schorzeń.

Zdjęcie wewnątrzustne

Zdjęcie wewnątrzustne zębów ma charakter punktowy, obejmuje od 1 do 4 zębów. W trakcie badania, w Twojej jamie ustnej umieszczony zostanie specjalny detektor, dzięki któremu możliwe jest jak najdokładniejsze obrazowanie zęba. W zależności od potrzeby, stomatolog może zalecić Ci zdjęcie cefalometryczne przylegające (na którym zobaczysz zęby, okolice bezzębne, da Ci możliwość obserwacji poszczególnych zębów, korzeni i ewentualnych zmian, np. torbieli, zębów nadliczbowych) lub zgryzowe (pozwala na wykrycie zębów niewidocznych, wad zgryzu, zmian w jamie ustnej).

Badanie zębów metodą CBCT

Na zdjęciu CBCT zobaczysz obraz swojego uzębienia w 3D. Jest to nowoczesna metoda diagnostyki stomatologicznej, wykorzystująca tomografię komputerową zębów. Zdjęcie CBCT łączy w sobie skuteczność powyższych technik RTG. Wykonanie zdjęcia CBCT pozwoli Ci na dokładny ogląd między innymi kanałów zębowych, zatok, korzeni.

Rate article
Artykuły Dla Kobiet