Przeszczep włosów metodą Smart Graft – powstrzymaj łysienie!

Łysienie androgenowe może rozpocząć się już w okolicach 25. roku życia, choć efekty tego procesu są najbardziej widoczne u mężczyzn i kobiet w średnim wieku. Wyraźne przerzedzenia pojawiają się głównie w okolicach skalpu, natomiast na szczycie czoła można zauważyć tzw. zakola. Leczenie łysienia za pomocą różnorodnych preparatów i zabiegów na porost włosów rzadko odnosi spektakularne rezultaty. Dużo bardziej skuteczny jest przeszczep włosów, któremu można poddać się w dobrych gabinetach medycyny estetycznej.

Przeszczep włosów – podstawowe informacje o zabiegu

Łysienie na tle androgenowym to proces, którego nie da się zahamować domowymi sposobami czy farmakologią. Na szczęście niskoinwazyjne zabiegi transplantacji włosów przeprowadzane w dobrych gabinetach medycyny estetycznej stanowią skuteczną terapię, której w większości przypadków nie trzeba powtarzać.

W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy przeszczep włosów jest wykonywany przy pomocy innowacyjnego urządzenia Smart Graft. Leczenie polega na pobraniu cebulek włosowych z jednego miejsca na ciele pacjenta i podaniu ich w inne miejsce (najczęściej w celu uzupełnienia braków na szczycie głowy czy też redukcji zakoli). Niekiedy występuje potrzeba przeszczepu włosów w okolice, które są słabo podatne na leczenie. To przede wszystkim:

 • męski zarost,
 • skóra poparzona,
 • skóra pokryta bliznami,
 • rzęsy,
 • brwi.

Grafty pobiera się najczęściej z potylicy, gdzie rosną włosy odporne na wypadanie. Jednorazowo można przeszczepić od 750 do 2000 cebulek włosowych.

Smart Graft to innowacyjny sprzęt medyczny z wymiennymi głowicami i igłami o różnej grubości. Zastosowanie tego urządzenia pozwala na olbrzymią precyzję, co skutkuje wyjątkowo ładnym i naturalnym przeszczepem włosów. Przeżywalność przeszczepionych cebulek włosowych sięga aż 98%! Dodatkową zaletą metody Smart Graft jest fakt, że zabieg przeprowadza się jednorazowo. Pierwsze pozytywne efekty są widoczne już po 2-3 miesiącach od opuszczenia przez pacjenta gabinetu medycyny estetycznej. Rezultat końcowy możemy natomiast obserwować po około roku, czyli po pełnym okresie wzrostu włosa.

Prawidłowe przeprowadzenie przeszczepu włosów, od pobrania cebulek po podanie ich z powrotem pod skórę pacjenta, nie pozostawia widocznych śladów na ciele pacjenta. Zabieg jest niskoinwazyjny, bezpieczny i wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Cała procedura trwa od 4 do 6 godzin i nie wymaga hospitalizacji.

W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy wykonywane są także niezwykle skuteczne zabiegi łączone. Przeszczep włosów metodą Smart Graft może być wspomagany za pomocą następujących metod:

 • mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym (PRP),
 • pobudzenie krążenia krwi i rewitalizacja mieszków włosowych metodą Dr. Cyj,
 • regeneracja Activa – autologiczny przeszczep komórek progenitorowych.

Przeszczep włosów bez skalpela – przygotowanie do zabiegu

W ramach przygotowania do przeszczepu włosów lekarz przeprowadza z pacjentem konsultację medyczną. W jego trakcie omawiane są szczegóły procedury i jej oczekiwane rezultaty. Należy także wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Są to:

 • nieustabilizowana cukrzyca,
 • choroby układu krążenia,
 • łysienie plackowate,
 • aktywne infekcje skóry w obszarze zabiegowym,
 • łuszczyca,
 • niska krzepliwość krwi,
 • alergia na substancje znieczulające,
 • ogólny zły stan zdrowia

Skóra po przeszczepie włosów jest podrażniona i tkliwa, mogą się też na niej pojawić drobne ranki czy krwiaki. W większości przypadków te objawy ustępują samoistnie w ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu. W okresie gojenia zaleca się smarowanie miejsc pobrania i podania graftów maścią lub kremem z zawartością antybiotyku. Pomocne w leczeniu dolegliwości bólowych może być wykonywanie chłodnych okładów na skórę głowy. Przez pierwsze 2 miesiące po przeszczepie włosów należy stosować wzmożoną ochronę przeciwsłoneczną. W okresie pierwszego tygodnia po zabiegu wskazane jest też unikanie wszelkich aktywności podnoszących ciśnienie krwi (np. wyczerpującego wysiłku fizycznego czy współżycia).

Rate article
Artykuły Dla Kobiet