Piękna skóra to piękna Ty

dermatologia-estetyczna-ortodentika-lukow-5835354 Medycyna estetyczna

Niezależnie od pory roku, piękna skóra to wizytówka człowieka. Niestety nie zawsze sami jesteśmy w stanie zdecydować o jej stanie. Często pomimo dbania, odpowiedniej higieny oraz stosowania najlepszych kosmetyków, mogą pojawić się problemy, z którymi musimy zgłosić się do specjalisty. W takim przypadku pierwszym krokiem powinna być wizyta u dermatologa.

Na jakie choroby skóry jesteśmy narażeni?

Najbardziej powszechna dolegliwość skórna to trądzik i jego odmiany, takie jak trądzik różowaty. Wbrew powszechnie panującej opinii nie dotyczy on wyłącznie ludzi młodych. Specjaliści z wielospecjalistycznej przychodni lekarskiej Ortodentika w Łukowie podkreślają, że coraz częściej trądzik spotyka się również u osób dojrzałych. Trądzikiem nazywamy choroby związana ze wzmożonym wytwarzaniem łoju, czego efektem jest powstawanie zaskórników i grudek. Dodatkowo rozwijające się bakterie są przyczyną powstawania zmian zapalno-ropnych. Trądzik różowaty to zaś przewlekła, zapalna choroba skóry twarzy. Trądzik różowaty jest dość trudny do zdiagnozowania ze względu na niejednolity zespół objawów o różnej etiologii. Początkowo choroba wiąże się ze wzmożoną reaktywnością naczyń, bez utrwalonych zmian skórnych. Dominującym objawem jest wówczas napadowe czerwienienie skóry twarzy, tzw. rumieńce. Wystąpienie lub zaostrzenie zmian spowodowane jest przede wszystkim stresem i ekspozycją na słońce.

Nie tylko trądzik

Innymi, często spotykanymi dolegliwościami związanymi ze skórą są różne odmiany grzybic i kurzajki. Grzybice skóry i paznokci wywoływane są przez grzyby tlenowe, które powszechnie można spotkać w przyrodzie. Dlatego do zarażenia może dojść na przykład podczas przymierzania obuwia w sklepie, korzystania z publicznych pryszniców lub dotykania bezdomnych zwierząt. Często rozwojowi grzybicy sprzyjają także warunki atmosferyczne – klimat gorący i wilgotny, oraz niektóre choroby, takie jak cukrzyca.  Ponadto do czynników sprzyjających rozwojowi choroby należy zaliczyć:

  • nowotwory
  • antybiotykoterapię
  • niedobór witamin z grupy B
  • oparzenia
  • sterydoterapię
  • zaburzenia hormonalne
  • zaburzenia odpornośc
  • zaniedbania higieniczne
  • ciążę.

Brodawki wirusowe, powszechnie znane jako kurzajki stanowią duży problem pod kątem leczenia – mają tendencję do odrastania. Powstają na skutek zakażenia wirusem brodawczaka.  Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni lub pośredni kontakt z nosicielem wirusa. Najczęściej brodawką zarazić się można w miejscach ogólnie dostępnych, przez które przewija się wiele osób i gdzie skóra może się stykać ze skażonymi przedmiotami czy powierzchniami. Kontakt zdrowej skóry z wirusem nie zawsze kończy się infekcją, gorzej jeśli wirus trafi na uszkodzony naskórek, a do tego osłabiony układ immunologiczny – wówczas organizm może przegrać walkę z wirusem i dochodzi do zakażenia.

Dermatologia w leczeniu skóry

Zapytaliśmy doktor Agnieszki Polanowskiej z Przychodni Ortodentika, jak wygląda leczenie grzybicy. – Polega na stosowaniu preparatów zewnętrznych, ale też zażywaniu środków doustnych, zwłaszcza w przypadku grzybicy paznokci. Terapię poprzedza zazwyczaj badanie mikologiczne – odpowiedziała lekarka. W przypadku trądziku zaleca natomiast leczenie dwuetapowe: – Na początku lekarz likwiduje stan zapalny przy pomocy leczenia farmakologicznego lub laseroterapii. Następnie w gabinecie dermatologii estetycznej reguluje się pracę gruczołów łojowych i likwiduje zmiany potrądzikowe – powiedziała dr. Polanowska. Jeśli chodzi o leczenie brodawek zaleca się kriochirurgię, czyli mrożenia zmian ciekłym azotem. Metodę tę wykorzystuje się także w przypadku włókniaków, brodawek łojotokowych, rogowacenia posłonecznego i zmian nowotworowych.

Przede wszystkim zapobiegać

Choroby skóry są problemem powszechnym, którego czasem trudno uniknąć, dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka. W przypadku zauważenia niepokojących objawów warto skonsultować się ze specjalistami z wielospecjalistycznej przychodni lekarskiej Ortodentika w Łukowie, do których kontakt można znaleźć pod tym linkiem.

Rate article
Artykuły Dla Kobiet