Medycyna estetyczna – prawdy i mity

twarz-6755674 Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna to dyscyplina, która pojawiła się już w Starożytności, przede wszystkim w starożytnym Egipcie i Grecji, gdzie kultywowano piękno i nieustającą młodość. Co prawda sposoby utrzymania piękna różniły się znacząco od tego, co dziś zaoferować może medycyna, to jednak cel był taki sam – jak najdłużej zachować piękne i zdrowe ciało. Na przestrzeni tysiącleci wokół medycyny estetycznej narosło wiele mitów i pomówień, które warto sprostować. 

Medycyna estetyczna bez tajemnic

W celu dowiedzenia się co nieco na temat tego, co współcześnie społeczeństwo myśli na temat zabiegów medycyny estetycznej, rozmawialiśmy z ekspertem warszawskiej Kliniki Miracki, który na co dzień zajmuje się przywracaniem urody i dbaniem o zdrowie swoich pacjentów. Już na wstępie warto zaznaczyć, że zabiegi medycyny estetycznej to bowiem nie tylko usuwanie zmarszczek czy wyszczuplanie, ale również walka ze schorzeniami skóry i ciała jak trądzik, wiotkość skóry, wysiłkowe nietrzymanie moczu, chrapanie, łysienie i wiele, wiele innych. 

Panie doktorze, czy często spotyka się Pan z wątpliwościami pacjentów co do zabiegów medycyny estetycznej?

Zdarza się to coraz rzadziej. Świadomość pacjentów rośnie i coraz częściej szukają bezpiecznych rozwiązań dbania o ciało i zdrowie. Domowe sposoby często bywają zawodne i pacjenci szukają skuteczniejszych metod dbania o ciało. Rzadko dziś spotykam ludzi, którzy zabiegi medycyny estetycznej traktują jako niepotrzebną zachciankę czy “widzi mi się”. Myślę, że wynika to również poniekąd z faktu, że często to pobudki zdrowotne kierują do nas pacjentów. 

Czyli domowe sposoby dbania ciało nie są skuteczne i warto kierować się wyłącznie do gabinetów medycyny estetycznej?

Nie, to nie tak. Codzienne rytuały mające na celu dbanie o ciało jak najbardziej są potrzebne. Należy pamiętać o nawilżaniu skóry, zapewnieniu jej odpowiednich substancji odżywczych, o ruchu i odpowiedniej diecie. To wszystko możemy zapewnić sobie w domowym zaciszu. Warto jednak zawsze kierować się zaleceniami osób, które wiedzą o tym nieco więcej – dietetyków, lekarzy, trenerów personalnych. Poświęcili oni wiele lat, by zgłębić wiedzę, którą niektórzy chcieliby poznać po pięciominutowym przeglądaniu sieci. A to nie takie proste. Poza tym istnieją problemy, z którymi nie poradzą sobie najlepsze kosmetyki czy treningi. W naszej Klinice Miracki w Warszawie na przykład zajmujemy się problemem chrapania, które można skutecznie leczyć za pomocą laseroterapii.

Medycyna estetyczna jest jednak chyba inwazyjną metodą leczenia?

Nie, to mit – lub raczej archaiczne myślenie. To prawda, że jeszcze kilkanaście lat temu zabiegi medycyny estetycznej w zdecydowanej większości sprowadzały się do inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, jednak postęp technologiczny sprawił, że tego typu rozwiązania wykorzystywane są sporadycznie, do naprawdę ciężkich przypadków. Dziś codziennością jest medycyna estetyczna bez skalpela. Najlepsze gabinety wyposażone są w nowoczesny, małoinwazyjny sprzęt, który w szybki i bezpieczny sposób pozwala na uzyskanie trwałych, zadowalających efektów. Na przykład modelowanie sylwetki – kiedyś wiązało się z bolesnymi zabiegami, a dziś? Spektakularne efekty można osiągnąć poprzez małoinwazyjne zabiegi takie jak karboksyterapię, czyli leczenie dwutlenkiem węgla; laseroterapię SculpSure czy próżniowy masaż Endermologie LPG Alliance.  

Modelowanie sylwetki interesuje najczęściej ludzi młodych, czy to oznacza, że nie jest to dziedzina tylko dla dojrzałych?

Absolutnie nie. Oferta zabiegów jest szeroka. Istnieją zabiegi z których chętnie skorzystają osoby młody, ale i te starsze. Mało tego – i w tym miejscu chciałbym to bardzo dokładnie podkreślić – medycyna estetyczna nie jest tylko dla kobiet, ale także mężczyzn. Modelowanie sylwetki, leczenie łysienia, korekcja nosa, niwelowanie zmarszczek – z tych i wielu innych zabiegów mogą korzystać także mężczyźni.

A co z budżetem? Ile kosztuje powiększanie piersi, usuwanie zmarszczek czy jakikolwiek inny zabieg?

Minęły już czasy gdy wizyta w Klinice Urody była skierowana tylko dla zamożnych osób. Dziś ceny różnych zabiegów wahają się na tyle, że skorzystać z nich może każdy. Oczywiście nie liczmy na to, że za bardziej skomplikowane zabiegi zapłacimy tyle samo co na przykład za depilację laserową. Ceny są uzależnione od problemu z jakim zgłaszają się pacjenci i techniki wykonania. Niestety często zdarzają się sytuacje, gdy pacjenci kierując się ceną wybierają nie sprawdzone miejsca narażając się na dodatkowe problemy. W pierwszej kolejności zawsze należy wybierać renomowane placówki, które od lat zajmują się medycyną estetyczną. Bezpieczeństwo i zdrowie są bowiem bezcenne. 

I o tym przede wszystkim pamiętajmy szukając sposobu na piękne ciało. Na temat medycyny estetycznej rozmawialiśmy z ekspertem Kliniki Miracki w Warszawie. 

Rate article
Artykuły Dla Kobiet