Kubek termiczny – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

10272461223_9a977ff00b_b-800x445-6825542 dieta

Lato czy zima to pory roku, w których nie zadowalają nas napoje o temperaturze pokojowej. Gdy jesteśmy zmarznięci, chętnie pijemy ciepłe, rozgrzewające herbaty, w lato natomiast szukamy ochłodzenia w postaci schłodzonej wody. Napoje w odpowiednich temperaturach warto mieć zawsze przy sobie, jednak gdy jest ciepło lub zimno, kawa czy sok szybko stają się zbyt ciepłe lub zbyt zimne, by komfortowo je pić. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc być noszenie ze sobą kubka termicznego, który sprawi, że kawa i herbata będą przez długi czas w odpowiedniej temperaturze. Jednak wybór kubków termicznych jest ogromnie szeroki. Jaki rodzaj warto wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Cechy dobrego kubka termicznego

  • Najważniejszą funkcją kubków termicznych jest oczywiście trzymanie temperatury. Chodzi o to, by napoje, które przechowujemy, utrzymywały ciepło lub zimno, co jest istotą naczynia tego typu. Dobry kubek powinien trzymać temperaturę płynu jak najdłużej, co najmniej przez taki czas, jaki jest potrzebny do jego wypicia bez spieszenia się. Najczęściej w kubkach stosuje się podwójne ścianki, między którymi występuje próżnia. Pozwala to na zachowanie temperatury płynu, ponieważ ciepło nie wydostaje się przez ścianki na zewnątrz, pozostając w środku.
  • Dobry kubek termiczny powinien być również szczelny. Oznacza to, że bez problemu można nieść kubek przez miasto, bez obawy, że napój wyleje się ze środka, nawet przy wstrząsach. Jednak jeśli nie szukasz kubka, który będzie odpowiedni na wycieczki, a potrzebujesz go jedynie po to, by utrzymać temperaturę płynu, będąc w domu czy biurze, cecha ta nie jest tak bardzo ważna. Można kupić bowiem kubki, które są szczelne tylko częściowo, ograniczając parowanie, dzięki czemu napój zachowuje odpowiednią temperaturę.

Rodzaje kubków termicznych

Stając przed wyborem kubka trzymającego temperaturę, należy zastanowić się nad tym, czego właściwie potrzebujemy. Na rynku można bowiem znaleźć różne rodzaje kubków, a każdy z nich ma swoje przeznaczenie oraz, co za tym idzie, różni się budową, wyglądem i tym, jak długo może utrzymać temperaturę płynu znajdującego się w środku.

Rodzaje kubków:

  • częściowo szczelne, turystyczne

Najczęściej posiadają uchwyt, dzięki czemu picie z nich jest niezwykle wygodne. Ich przeznaczeniem nie jest jednak transport płynów, a jedynie wypicie porannej kawy czy herbaty w domu czy biurze, nie są więc zupełnie szczelne i nie posiadają zabezpieczeń przed wylewaniem się płynów. Jeśli więc poszukujesz kubka jedynie do biura czy domu, bo chcesz, by napój dłużej zachowywał temperaturę, tego typu kubek termiczny będzie odpowiednim wyborem.

Pozbawione są uchwytu, a ich kształt zwęża się ku dołowi po to, by zmieścić się do samochodowego uchwytu na kubki. Ma ponadto zabezpieczenie przed wylewaniem się płynu w postaci uszczelki, dzięki czemu przewożenie napojów jest bezpieczne, a temperatura utrzymywana jest przez długi czas. Tego typu kubek można zabrać ze sobą w drogę bez obaw.

Kubek termiczny – jaki wybrać?

Jeśli zależy ci na tym, by twój kubek termiczny utrzymywał ciepło jak najdłużej i by był odporny na uszkodzenia, pomyśl nad wyborem kubka wykonanego ze stali nierdzewnej. Naczynie takie będzie ponadto trwałe i na pewno posłuży przez długi czas, nie tracąc swoich właściwości termoizolacyjnych.

W sprzedaży są dostępne również kubki wykonane z innych tworzyw, na przykład plastiku. Są najmniej trwałe, a dodatkowo utrzymują ciepło płynu dość krótko, nie są więc dobrym wyborem na wycieczkę. Można kubek taki zakupić, gdy potrzebujemy jedynie utrzymać temperaturę przed niedługi czas w domu lub w pracy.

Kubki szklane natomiast utrzymują temperaturę najlepiej, jednak są przy tym mało odporne na zniszczenia i dość ciężkie. Nie będą więc dobrym wyborem na wycieczki

Rate article
Artykuły Dla Kobiet