Kadzidełka zapachowe – dlaczego warto je palić?

kadzidel-kabletki-5331573 Uncategorized

Kadzidełka znane były już w starożytności. W całej Azji są używane przy rytuałach religijnych i medytacjach. W Polsce pojawiły się wraz ze sklepami z odzieżą indyjską. Bardzo chętnie palimy je w naszych mieszkaniach, ponieważ wprowadzą przyjemny, orientalny zapach. Jednak to niejedyna zaleta kadzidełek zapachowych.

Z czego zrobione są kadzidełka?

Na pierwszy rzut oka widzimy drewniany patyczek, na który nałożona jest masa zapachowa. Do wytworzenia zapachu, który ulatnia się w procesie spalania, wykorzystuje się rozmaite surowce: zioła, przyprawy, owoce, kwiaty oraz kłącza. Niektóre zapachy wymagają użycia substancji zwierzęcych, takich jak piżmo, ambra czy cybet.

Zdarza się, że producenci, aby poprawić aromat kadzidełka, dodają substancji syntetycznych. Niestety większość z tych związków jest szkodliwa dla zdrowia. W sklepie internetowym kadzidełka sprzedawane są tylko od sprawdzonych producentów, którzy stosują bezpieczne aromaty.

Rodzaje kadzidełek

Kadzidła zapachowe możemy podzielić na stożkowe i na patyczkach. Kadzidła stożkowe to masa zapachowa, uformowana w kształcie stożka. Aby je zapalić, trzeba posiadać specjalny kominek, ponieważ dym z kadzidła nie unosi się, tylko spływa strużkami w dół. Jest to bardzo efektowne.

Użycie kadzidełek na patyczkach jest o wiele prostsze i tańsze. Patyczek możemy wbić na przykład w doniczkę z ziemią lub włożyć w podstawkę. Podstawka pod kadzidełka patyczkowe może być drewniana, aluminiowa lub ceramiczna. Jej zadaniem jest utrzymanie kadzidła w górze i zbieranie zlatującego popiołu.

Wszechstronne działanie kadzidełek

Miłośnikom Azji znane są właściwości relaksacyjne kadzideł. Często zapalone kadzidełka spotkamy w szkołach jogi czy gabinetach medycyny alternatywnej.

Delikatny zapach ma za zadanie wyciszyć i uspokoić. Do takich celów najlepiej wybrać kadzidła naturalne, o aromacie drzewnym lub ziemnym. W zależności od użytych surowców dym z kadzidła może również pomoc polepszyć samopoczucie w stanach lekkiego przygnębienia; pobudzić do działania, łagodzić i uśmierzać ból, niektóre kadzidła mają również działanie moczopędne, co ma korzystny wpływ na osoby, mające problemy z układem moczowym.

Kadzidełka dostępne są również w wielu aromatach owocowych, a nawet czekoladowych oraz o zapachu waty cukrowej. Takie mieszanki zapachowe sprawdzą się w zimowe wieczory lub na małych przyjęciach. Jeśli zaś planujemy spotkanie we dwoje, warto zapalić kadzidło waniliowe lub piżmowe, by stworzyć intymny i zmysłowy nastrój.

Osoby interesujące się aromaterapią i kulturą Azji, twierdzą, że palenie kadzideł o konkretnym zapachu może przynieść nam także korzyści materialne. Na przykład kadzidła przynoszące pieniądze i bogactwo mają zapach między innymi: bazylii, bergamotki, cedru, cynamonu, paczuli czy pomarańczy.

Natomiast, gdy zależy nam tylko na odświeżającym zapachu w domu, wybierzmy kadzidło o zapachu trawy cytrynowej, zielonej herbaty czy cytrusowe.

Jak palić kadzidełka zapachowe?

Samo zapalenie kadzidła nie jest skomplikowane. Patyczek z wybranym zapachem wkładamy do podstawki, zapalamy i czekamy, aż dom zapełni się aromatem. Jeśli chcemy, by aromat był mocniejszy, można zapalić jednocześnie kilka kadzidełek i rozstawić je w różnych miejscach.

Z reguły kadzidełka mają zbawienny wpływ na duszę i świetnie odświeżają pomieszczenie. Aczkolwiek są sytuacje, kiedy trzeba uważać z zapaleniem ich. Zbyt intensywny dym z kadzidełek może mieć niekorzystnie oddziaływać na osoby chorujące na astmę, starszych ludzi, kobiety w ciąży czy małe dzieci. Dlatego, gdy spodziewamy się gości, warto dowiedzieć się, czy dym nie będzie im przeszkadzał.

Kadzidełka można kupić niemal w każdym sklepie za niewielkie pieniądze. Jednak często są to chińskie produkty, które są bardzo niskiej jakości. Zatem jeśli ma to być produkt, który naprawdę ukoi nasze nerwy i pomoże się zrelaksować, trzeba wybierać kadzidła znanych zachodnich marek, ale wyrabianych w Azji. Dlaczego? Ponieważ zachodnie firmy kontrolują jakość sprzedawanych produktów. Stąd możemy mieć pewność, że zapłacimy za pełnowartościowy wyrób, zgodny z opisem na pudełku. Dlatego właśnie w ofercie są kadzidełka zapachowe produkowane w Tajlandii dla kanadyjskiej marki Juicy Jay.

Rate article
Artykuły Dla Kobiet