Jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów?

buty-7361880 Obuwie

Jest to dość krępujący problem, wywołujący stres, szczególnie wtedy, kiedy odwiedzamy kogoś i jesteśmy proszeni o zdjęcie butów. Problem ten narasta szczególnie podczas lata, kiedy zwiększa się potliwość naszych stóp. Przykry zapach z butów – jak go zniwelować? Co zrobić, aby nie wpłynął na życie i relacje z innymi? Poznaj sprawdzone sposoby, które pomogą ci się z nim pożegnać!

Skąd się bierze przykry zapach butów?

Nie tylko nadmierna potliwość stóp powoduje nieprzyjemny zapach obuwia. Zazwyczaj pojawia się on w butach wykonanych ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów, źle wentylowanych, zbyt długo i często noszonych. Czy to oznacza, że nasze ulubione buty, które niestety przesiąkły przykrym zapachem mamy od razu wyrzucić? Nie! Wypróbuj najpierw nasze domowe sposoby!

Pochłaniacze zapachów:

 • Soda oczyszczona – znana ze swoich właściwości pochłaniania zapachów świetnie się nadaje do zwalczania tego problemu. Dodatkowo zabija bakterie. Wsyp do środka buta sporą ilość sody oczyszczonej i pozostaw na noc. Warto połączyć ją z szałwią. Następnie rano wytrzep buty lub jeśli ciężko będzie pozbyć sody użyj odkurzacza.
 • Herbata – podobnie możesz postąpić z czarną herbatą, które równie świetnie radzi sobie z absorbowaniem zapachów.  Możesz użyć najtańszej – nie robi to żadnej różnicy.
 • Żwirek dla kota – właściciele kotów mogą użyć świeżego żwirku swojego pupila, najlepiej sprawdza się granulowany.
 • Cytryna – plasterki cytryny włożone do środka butów wysychając pochłaniają niechciane zapachy.
 • Węgiel drzewny – większe kawałki węgla drzewnego z ogniska czy grilla włóż do materiałowego woreczka i zostaw w środku butów na kilka godzin. Świetnie absorbuje zapachy, uważaj tylko, żeby nie pobrudzić butów.

Zapach zapachem zwalczaj!

Możesz również wypróbować sposoby, które pozwolą zastąpić przykre zapachów tymi przyjemniejszymi jak:

 • Olejki eteryczne – wystarczy kilka kropel wmasować we wkładkę buta. Najlepiej sprawdza się olejek lawendowy, który dodatkowo zwalcza bakterie.
 • Skórki pomarańczy – obierz świeżą pomarańczę, grejpfrut, cytrynę lub inny cytrus, a skórki włóż do butów. Pozostaw je na całą noc, przez ten czas będą wydzielać się przepięknie pachnące zapachy, które zwalczą nieprzyjemną woń.

Inne sposoby:

 • Pranie – jeśli są to buty, co do których nie masz wątpliwości, że rozpadną się pod wpływem wody możesz je wrzucić do pralki i ubrać. Sposób ten nadaje się do trampek i adidasów.
 • Alkohol – przetarcie wnętrza butów wacikiem nasączonym alkoholem lub spirytusem salicylowym pozwoli na ich dezynfekcje i zabicie bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach
 • Ocet – w proporcji 1:1 wymieszać z wodą i spryskać wkładki butów i pozwolić im wyschnąć.
 • Mrożenie – chociaż brzmi to zaskakująco to śmierdzące buty można włożyć do plastikowego woreczka i pozostawić je na kilka godzin w zamrażarce. Zimno zamraża i usypia bakterie. Nie daje to jednak długotrwałego efektu.

Jeśli domowe sposoby nie pomagają sięgnij po specjalistyczne preparaty, jak spraye do butów czy wkładki do butów pokryte cienką warstwą drewna cedrowego. Pamiętaj również o profilaktyce – buty, w szczególności te treningowe, po przyjściu do domu pozostaw do wywietrzenia z rozsznurowanymi więzadłami i wyciągniętym na zewnątrz językiem oraz systematycznie używaj dezodorantów do stóp, aby zmniejszyć skalę problemu i nie ,,zarazić” przykrym zapachem innych butów.

Rate article
Artykuły Dla Kobiet