Jak kwas hialuronowy działa na skórę – jakie kosmetyki z kwasem hialuronowym będą najlepsze?

krem-z-kwasem-hialuronowym-800x445-8340127 Uncategorized

Kwas hialuronowy to naturalnie występująca w skórze substancja znana ze swojej zadziwiającej zdolności przyciągania i utrzymywania wilgoci, nawet do 1000 razy większej wagi niż ona sama. Działa nawilżająco regenerując skórę i zapewniając jej zdrowy wygląd i blask. W zależności od otaczającego środowiska kwas hialuronowy może wchłaniać wilgoć szybciej lub wolniej.

Kwas hialuronowy – co to jest?

Kwas hialuronowy to naturalny glikozoaminoglikan i może pochodzić z różnych zasobów, naturalnej żywności, suplementów i proszków. Kwas hialuronowy występuje w tkance łącznej, nerwowej i nabłonkowej. Jest to główny składnik zewnątrzkomórkowej macierzy (tkanki, która zapewnia strukturalne wsparcie dla komórek). Kwas hialuronowy wspomaga więc nie tylko skórę, ale i inne części naszego ciała.

Dlaczego nazywany jest kwasem, skoro nie złuszcza skóry?

Nie pozwól, aby nazwa Cię zwiodła. Mimo że nazywa się to „kwasem”, kwas hialuronowy jest całkowitym przeciwieństwem kwasu glikolowego, mlekowego czy salicylowego i nie złuszcza martwych komórek skóry. Nazwa pochodzi od enzymu, który syntetyzuje kwas hialuronowy. Jego działanie jest delikatne, przyjemne i przede wszystkim głęboko nawilżające.

Kwas hialuronowy usieciowany vs. kwas hialuronowy nieusieciowany

Kwas hialuronowy występuje w naturze w formie usieciowanej oraz nieusieciowanej. Stopień usieciowienia kwasu wpływa na jego gęstość oraz wiązanie cząsteczek wody.  Kwas hialuronowy usieciowany dobrze się więc sprawdzi w zabiegach nadających i przywracających objętość, a kwas nieusieciowany będzie idealny przy pielęgnacji suchej i zmęczonej skóry. Istnieje również typ potrójnego kwasu hialuronowego jak  np. preparat ZSK 1,5%, który można zastosować samodzielnie. Sprawdzi się przy bardzo suchej skórze, która wymaga głębokiego nawilżenia i jest odwodniona.

Przy jakim typie skóry najlepiej jest stosować krem z kwasem hialuronowym?

Przy każdym rodzaju cery zaleca się włączenie do codziennej pielęgnacji kremu czy serum z kwasem hialuronowym (np. serum Bielenda Professional). Chociaż oczywiście najbardziej będzie ich potrzebować skóry sucha i odwodniona, szara i zmęczona. Świetnie się sprawdza jako sposób na codzienne nawilżanie skóry i środek zapobiegawczy przeciw starzeniu się skóry.

Kwas hialuronowy na skórę

Wraz z wiekiem nawilżenie skóry może znacznie spadać, przez co skóra traci elastyczność i pojawiają się oznaki starzenia się. Kwas hialuronowy odgrywa kluczową rolę w zdrowiu skóry. Co więcej, chroni skórę przed promieniami UVB (i wytwarzanymi przez nią reaktywnymi formami tlenu), które mogą powodować przebarwienia na twarzy oraz stymuluje komórki skóry do produkcji kolagenu.

Jak stosować preparaty z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w medycynie estetycznej do wstrzykiwania pod skórę oraz w kosmetologii jako składnik kosmetyków. Podobnie jak w przypadku większości produktów do pielęgnacji skóry, najlepsze efekty przynosi regularne stosowanie kwasu hialuronowego. Zalecane jest stosowanie kwasu hialuronowego rano i wieczorem. Po nałożeniu go na skórę warto zabezpieczyć go olejem, który “zamknie” cząsteczki kwasu i wody w skórze przedłużając przyjemne uczucie nawilżenia i nawodnienia.

Rate article
Artykuły Dla Kobiet