Gdy ucho staje się źródłem kompleksów

odstajace-uszy-800x445-3702651 Uncategorized

Odstające uszy funkcjonują tak samo jak zdrowy narząd słuchu, a mimo to operacja jest najszczęśliwszym momentem w życiu każdego pacjenta. W końcu może pozbyć się kompleksów i przykrych wspomnień związanych z przezwiskami i wypominaniem defektu estetycznego przez otoczenie.

Operacja ucha  

Rozpoczyna się od konsultacji, na której pacjent przedstawia problem lekarzowi. Czasami defektu estetycznego chce się pozbyć dziecko i wtedy wymagana jest zgoda rodzica. Zabieg u maluchów może być przeprowadzany już od 6. roku życia, ale lekarze zalecają czekać do 14., kiedy pociecha świadomie podejmie decyzje. Eksperci z Centrum Medycznego Bieńkowski w Bydgoszczy opisują zabieg następująco: ,,Chirurg ustala harmonogram leczenia i wyznacza termin operacji. Odstające uszy można operować w znieczuleniu miejscowym. Specjalista szybkim, precyzyjnym cięciem przecina skórę, odsłania chrząstkę pacjenta, a następnie modeluje ją w pożądany kształt. Po zabiegu zszywa wszystko w jednolitą całość i zabezpiecza opatrunkiem. Cała procedura medyczna trwa godziną, a w efekcie zarówno prawe, jak i lewe ucho przylega do głowy’’.

W oczekiwaniu na lepsze życie… i uszy

Rekonwalescencja po operacji jest czasem niecierpliwości i oczekiwania. Pacjent powinien być jednak czujny i zwracać uwagę na wszelkie objawy. O ile korekcja odstających uszu jest bezpiecznym zabiegiem, o tyle niesie ze sobą ryzyko wystąpienia krwiaków, blizn i obrzęków, związane z dowolną operacją. Pięknie wyglądające lewe lub prawe ucho pacjent zobaczy już po siedmiu dniach, kiedy nadejdzie czas zdjęcia opatrunku. Osoba, która poddała się zabiegowi, często przeżywa szok spoglądając w lustro. Wreszcie uszy przylegają do głowy! Niedowierzanie i radość są dopiero początkiem.

Z czasem znikają także kompleksy, osoby stają się pewniejsze siebie i czerpią większą radość z życia. Jednak przez kilka tygodni obowiązują ich pewne zalecenia pozabiegowe:

 • zakaz uprawiania sportów wysiłkowych,
 • unikanie skrajnych temperatur, gdyż uszy są nieczułe na kilka dni po zabiegu,
 • ochrona okolic zabiegowych przed solarium i słońcem, które wpływają niekorzystnie na gojenie się rany, więc powodują powstawanie blizn,
 • przyjmowanie przepisanych leków,
 • unikanie używek w postaci kawy, papierosów,
 • unikanie mycia głowy przez 6 dni po zabiegu.

Po zabiegu nosi się też specjalną opaskę medyczną. Należy być cierpliwym i pozwolić, aby proces regeneracji skóry przebiegał naturalnie. Całkowity czas gojenia chrząstki wynosi sześć miesięcy. Po tym okresie chrząstka utwardza się.  

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • infekcja ropna,
 • ciąża,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • nieleczona cukrzyca.

Jak uchronić dziecko przed odstającymi uszami?

Niestety, rodzice nie mają zbyt wielkiego wpływu na kształt uszu swoich dzieci. Nieestetyczne, odstające uszy powstają na skutek:

 • genów,
 • nierozwinięcia się cząstki chrząstki, zwanej grobelką,
 • nieprawidłowego ułożenia dziecka w życiu płodowym.

Domowe metody, w postaci przyklejania uszków do czaszki dziecka czy układania malucha tylko na jednym boku, mogą jedynie zaszkodzić. Rodzic, który nie chce, aby jego pociechę wpędzono w kompleksy, powinien rozwijać w niej pewność siebie i cierpliwie czekać aż operacja będzie możliwa. Zarówno dorosły, jak i dziecko przed operacją powinni wykonać m.in morfologię krwi, badanie poziomu glukozy, układ krzepnięcia, HCV przeciwciała i HCB antygen. Badania należy dostarczyć na dwa tygodnie przed planowaną korekcją uszu. Dzięki temu operacja ucha przebiegnie szybko, bezpiecznie i bez żadnych komplikacji. Pacjenci od razu po zabiegu mogą udać się do domu i powrócić do swoich codziennych obowiązków.

Rate article
Artykuły Dla Kobiet