Drewno konstrukcyjne w budowie domu odgrywa ogromną rolę

Drewno konstrukcyjne w budowie domu odgrywa ogromną rolę. Zastosowanie odpowiedniej jakości surowca jest gwarancją powstania odpowiedniej jakości konstrukcji. Możliwość konstruowania budynków, które oferują zdrowe środowisko życia, są ekonomiczne w budowie, a także nowoczesne, zależy w dużej mierze od użytych materiałów. Materiały drewniane od PakoBud oferują optymalną podstawę, ponieważ doskonale łączą stabilność, niezbędną fizykę budowli, właściwości potrzebne do zdrowego środowiska życia i zrównoważonego rozwoju. Contents

Skąd popularność drewna?

Budynki drewniane są popularne. Nic dziwnego, ponieważ współczesne materiały drewniane spełniają dążenie do zrównoważonego rozwoju, promują zdrowe środowisko życia, a także są łatwe w obróbce i elastyczne. Materiały drewinane wnoszą istotny wkład w te aspekty we współczesnych budynkach o konstrukcji szkieletowej i są wykorzystywane przez różne branże do budowy następujących elementów, na przykład:

 • Ściany zewnętrzne
 • Ściany wewnętrzne
 • Podłogi i sufity
 • Płaskie dachy
 • Dachy skośne

Drewniane budynki coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej. Popularność drewna rośnie z roku na rok.

Jakie są zalety drewnianych konstrukcji?

Drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych stosowanych przez ludzkość. Był używany do budowy wszystkiego, od domów po świątynie. Obecnie konstrukcje szkieletowe z drewna dominują w budownictwie mieszkaniowym. Na przestrzeni lat zaczęła dominować stal. To się jednak zmienia dzięki postępowi inżynieryjnemu, nowym zabiegom ochronnym na drewno, chęci budowania „bardziej ekologicznych” budynków oraz zmianom w przepisach budowlanych. Budownictwo drewniane jest znów coraz bardziej popularne.

 • Prostota budowy. Drewniane belki, legary i słupki można przyciąć na miejscu i, w przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych, nie jest wymagany ciężki sprzęt.
 • Szybkość budowy. Chociaż rama jest zwykle budowana na miejscu, niektóre elementy mogą być prefabrykowane, co pozwala na większą kontrolę szczegółów i skrócenie czasu budowy.
 • Zrównoważony rozwój. Budynki drewniane są, w przeciwieństwie do betonowych i stalowych, wykonane z odnawialnego zasobu.
 • Izolacja. W porównaniu z innymi materiałami, takimi jak szkło, beton i stal, drewno ma niską przewodność cieplną — innymi słowy, zatrzymuje ciepło i sprawia, że ​​dom jest bardziej energooszczędny.
 • Poprawiona jakość powietrza. Niektóre badania wskazują, że jakość powietrza w budynkach drewnianych jest lepsza, przy mniejszej emisji substancji toksycznych w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi.

Dlaczego warto wybrać drewno konstrukcyjne?

W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się drewno jako materiał budowlany. Wiek XXI określa się mianem „początku epoki drewna”. Obecnie coraz więcej osób wybiera drewno do złożonych projektów, takich jak mieszkania, biura, muzea, mosty, a nawet stadiony sportowe. Ten wzrost wykorzystania drewna można przypisać różnym przyczynom.

 • Tańsza alternatywa. Najbardziej oczywistą korzyścią, która pojawia się podczas procesu budowlanego, jest obniżenie kosztów, ponieważ drewno jest tańsze niż inne materiały. Budowa może potencjalnie przebiegać szybciej, pod warunkiem, że drewno jest powszechnie dostępne w okolicy.
 • Łatwe w transporcie – Drewno można transportować i przenosić łatwiej niż większość konkurencyjnych materiałów, takich jak beton czy cegły. Ponadto, ponieważ drewno jest lżejsze niż inne materiały.
 • Używanie drewna zmniejsza ślad węglowy – Żaden inny materiał budowlany nie może być nazwany całkowicie naturalnym. Drewno wyrasta prosto z ziemi i, podobnie jak same drzewa, drewniane budynki przynoszą korzyści wszystkim wokół, jeśli drewno pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Drewno magazynuje węgiel zamiast go emitować tak długo, jak budynek stoi, uwalniając w ten sposób mniej niebezpieczne gazy do atmosfery w trakcie jego eksploatacji.
Rate article
Artykuły Dla Kobiet