Drenaż limfatyczny − czy pomoże na cellulit?

O drenażu limfatycznym najczęściej słyszymy w kontekście poprawy zdrowia. Ma on pomóc na opuchnięcie, niewydolność żył, zespół ciężkich nóg, chorobę niedokrwienną kończyn dolnych.  Tymczasem drenaż limfatyczny pomóc może też w poprawie wyglądu. Jest on polecany przede wszystkim kobietom, które chcą się pozbyć cellulitu, czyli nieestetycznej pomarańczowej skórki. Jak działa masaż limfatyczny na cellulit?

Czym jest cellulit?

Cellulit powszechnie nazywany pomarańczową skórką jest częstym problemem. Głównie dotyka kobiet, u mężczyzn ze względu na specyfikę ich skóry występuje niezwykle rzadko. Wbrew pozorom pomarańczowa skórka nie jest domeną tylko osób otyłych czy z nadwagą – pojawić może się on również u osób szczupłych, a nawet aktywnych fizycznie. Cellulit jest bowiem nierównomiernie rozmieszczoną tkanką tłuszczową. W wyniku tego na skórze pojawiają się grudki i nierówności, które przypominają skórę pomarańczy.

Przyczyn powstawania cellulitu jest kilka. Wśród czynników sprzyjających jego występowaniu wymienia się:

  • brak aktywności fizycznej,
  • gorące kąpiele,
  • nadmierny stres,
  • dietę bogatą w konserwanty, barwniki, cukry i węglowodany,
  • noszenie obcisłych, uciskających ubrań,
  • zakładanie nogi na nogę,
  • częste chodzenie w butach na wysokim obcasie.

Wszystkie te czynniki utrudniają prawidłową cyrkulację krwi i limfy i sprzyjają powstawaniu cellulitu. Pomarańczowa skórka nasila się także w okresie dojrzewania, ciąży, po menopauzie oraz przy zaburzeniach hormonalnych. Nie u wszystkich kobiet pogorszenie skóry jest widoczne na pierwszy rzut oka. We wczesnym stadium cellulit na udach, biodrach, pośladkach czy brzuchu jest widoczny dopiero po mocnym ściśnięciu ciała. Leczeniem cellulitu zajmuje się zarówno kosmetologia, jak i dermatologia.

Na czym polega drenaż limfatyczny?

Metod walczenia z cellulitem jest wiele. Jedną z nich jest regularne wykonywanie drenaży limfatycznych. Są one specjalną techniką masażu, który polega na rozmasowywaniu limfy w ciele i pobudzaniu przepływu krwi. Drenaż najczęściej wykonuje się na nogach lub rękach. Może on mieć jedną z dwóch postaci: masażu manualnego lub mechanicznego.

Ta pierwsza polega na ręcznym rozmasowywaniu wybranych partii ciała przez masażystę. Wykonywane są ruchy okrężne, w kierunku, w jakim powinna płynąć limfa. Na manualny drenaż limfatyczny zaprasza przychodnia Ortodentika w Łukowie. W gabinecie rehabilitacyjnym przychodni wykonuje się drenaże limfatyczne na rękach, nogach, twarzy, brzuchu. Jako masaże na cellulit poleca się przede wszystkim ten na brzuch i nogi.

Mechaniczny masaż limfatyczny to natomiast ten, który wykonuje się specjalnym urządzeniem. To na zmianę wypełnia się powietrzem i rozpowietrza wykonując drenaż limfatyczny. Masaż bez względu na rodzaj wykonuje się w gabinecie fizjoterapii. Przed jego wykonaniem należy określić, czy nie zachodzą przeciwwskazania do zabiegu. Wśród tych wymienia się: urazy tkanek miękkich, ostrą zakrzepicę żylną, ostry obrzęk płuc, ostra neuropatia, miesiączka, ciąża, zakrzepica żył głębokich, zapalenie naczyń chłonnych.

Czy masaż limfatyczny pomaga na cellulit?

Masaż limfatyczny na cellulit wykonuje się po to, aby usprawnić przepływ limfy. W efekcie skóra jest bardziej ujędrniona i elastyczna. Co więcej, rozmasowana limfa sprawia, że znikają lub wygładzają się nieestetyczne grudki, a także usprawnia się funkcjonowanie układu limfatycznego. Dzięki temu z organizmu sprawniej usuwane są niepożądane produkty przemiany materii, toksyny i zbyt duża ilość płynów.

Trzeba jednak zaznaczyć, że jeden masaż limfatyczny na cellulit nie wystarczy. Rezultaty pojawiają się po serii zabiegów, najczęściej 5 drenażach, chociaż w przypadku zaawansowanego cellulitu konieczne jest dłuższe „leczenie”. Dodatkowo kuracja masażami obowiązkowo powinna być uzupełniana zmianą trybu życia. Ważne jest przede wszystkim podjęcie aktywności fizycznej polegającej na ćwiczeniach funkcjonalnych na nogi i pośladki. W walce z cellulitem należy również przejść na zdrową i zbilansowaną dietę oraz postawić na detoksykacje organizmu i picie dużej ilości wody. W codziennej pielęgnacji można natomiast sięgać po szczotkowanie ciała na sucho lub masaże specjalną, gumową szczotką z kolcami. Dokładne wskazania, jak walczyć z cellulitem można uzyskać w gabinecie dermatologa w przychodni Ortodentika w Łukowie.

Rate article
Artykuły Dla Kobiet