Baropodometria – na czym polega i kiedy powinno się ją przeprowadzić?

podologiaortodentikalukow-800x445-2967358 Medycyna estetyczna

Wady postawy, nieprawidłowości w budowie stóp czy różnego typu schorzenia mające wpływ na poruszanie się – wszystko to wpływa na nasze samopoczucie znacznie bardziej, niż może się wydawać. Dlatego często prawidłowa diagnostyka podologiczna może być niezwykle pomocna, a nawet niezbędna. Jednym z jej podstawowych narzędzi jest baropodometria. Dowiedz się więcej na temat tego badania!

Czym jest baropodometria?

Baropodometria, nazywana również podobarografią lub pedobarografią, jest jednym z najczęściej przeprowadzanych typów komputerowego badania stóp. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się specjalną matę, która pokryta jest czujnikami mierzącymi nacisk stóp na podłoże – wyjaśniają specjaliści z kliniki Ortodentika. Oznacza to, że jest ona w stanie dokładnie pokazać, która część stopy najsilniej napiera na płaszczyznę. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie między innymi wielu wad postawy, a także ocena dalszego postępowania w przypadku deformacji stóp. Baropodometria bywa również zaleca przy podejrzeniu niektórych schorzeń, np. neurologicznych. Niekiedy specjalnej maty podometrycznej używa się także do wykonywania ćwiczeń wymagających feedbacku.

Jak wygląda baropodometria?

Podobarografia może być zarówno badaniem statycznym, jak i dynamicznym. W pierwszym przypadku pacjent powinien stanąć boso na macie. Pozycję zazwyczaj należy utrzymywać przez ok. 10 do 30 sekund. Wtedy też zmierzony zostanie nacisk podczas spoczynku. W drugiej sytuacji mierzony może być rozkład ucisku podczas chodu czy nawet biegu. Aby uzyskać pełen obraz, poza tego typu badaniem stóp podolog egzaminuje je też na podoskopie, a przy tym mierzy długość kończyn.

Jakie dane można uzyskać podczas baropodometrii?

Dane pozyskane w baropodometrii statycznej to przede wszystkim wskazanie obszaru stopy, który wywiera większy nacisk na podłoże, a także rozłożenia ucisku na strony ciała, tzn. czy bardziej obciążona jest kończyna prawa, czy lewa. W badaniu dynamicznym można zauważyć  między innymi wszelkie nieprawidłowości w postaci nadmiernego lub zbyt małego nacisku przez poszczególne części stopy podczas ruchu, w tym w każdej jego fazie. Dodatkowo poznamy też czas podporu i długość kroku zarówno dla prawej, jak i lewej stopy. 

Kiedy zaleca się baropodometrię?

Baropodometria stosowana może być profilaktycznie, diagnostycznie lub w celu monitorowania postępów leczenia. Zaleca się ją między innymi w przypadku:

 • osób ze zdiagnozowaną potrzebą używania wkładek ortopedycznych oraz w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie takiej konieczności,
 • diabetyków, szczególnie tych cierpiących na stopę cukrzycową,
 • odczuwających przewlekłe bóle mięśniowo-powięziowe, a także bolesność kończyn dolnych i kręgosłupa,
 • pacjentów intensywnie uprawiających sport, zarówno zawodowo, jak i amatorsko,
 • osób odczuwających dyskomfort podczas stania bądź poruszania się,
 • cierpiących na różnego typu schorzenia neurologiczne lub po przebytych urazach neurologicznych, szczególnie pacjentów po udarach,
 • chorujących na rwę kulszową,
 • pacjentów z problemem deformacji obuwia przy codziennym użyciu,
 • uskarżających się na częste powstawanie modzeli i odcisków na stopach,
 • osób mających trudności z dopasowaniem wygodnego obuwia,
 • pacjentów z problemem trudno gojących się otarć czy urazów stóp,
 • osób będących w trakcie terapii kręgosłupa czy kończyn dolnych,
 • pacjentów z różnego typu deformacjami stóp, w tym również ich palców,
 • mających zaburzenia czucia w obrębie palców czy stawu skokowego, a także odczuwających drętwienie czy mrowienie w tych obszarach.

Baropodometria często zalecana jest również jako badanie profilaktyczne u dzieci. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie między innymi wad postawy oraz innych nieprawidłowości, a także ich szybkie skorygowanie, co zapobiegnie wielu problemom w przyszłości.

Jakie efekty przynosi baropodometria?

Baropodometria pozwala nie tylko na opracowanie odpowiednich działań fizjoteraputycznych dla danego pacjenta oraz monitorowanie ich efektów. Umożliwia również śledzenie poprawy stanu danej osoby po operacjach, mających pomóc w uzyskaniu prawidłowego przetaczania stopy. To także niezwykle pomocne narzędzie w doborze obuwia, zarówno do codziennego chodzenia, jak i do uprawiania sportu.

Badania podologiczne potrafią pomóc w przypadku wielu problemów ze zdrowiem, w tym nie tylko z samymi stopami. Chcesz poznać więcej szczegółów? Umów się na wizytę w klinice Ortodentika Łuków!

Rate article
Artykuły Dla Kobiet