Oznakowanie opakowań transportowych – niezbędny element bezpiecznego transportu towarów

Właściwe oznakowanie opakowań ma ogromne znaczenie w całym procesie logistycznym. Dzięki niemu może zupełnie bezpiecznie transportować wybrane towary do najdalszych zakątków świata. Odpowiednie opakowanie to bardzo istotna kwestia. Od naszej decyzji zależy właściwe zabezpieczenie towaru w trakcie transportu. Trwała i solidna konstrukcja opakowań transportowych doskonale chroni różnego rodzaju produkty przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem warunków atmosferycznych. Na rynku są firmy, które wyspecjalizowały się w produkcji opakowań oraz w ich oznakowaniu.

Przykładem jest Pakobud. Posiada w swojej ofercie bogaty wybór opakowań transportowych; ten typ opakowań szczególnie wiąże się z optymalizacją przebiegów towarowych i maksymalnym wykorzystaniem ładowności środków transportu. Ze względu na ten fakt, wszelkie zamówienia są realizowane według indywidualnych potrzeb klienta. Takie rozwiązanie zapewnia wygodną współpracę oraz pozwala na dostosowanie danego produktu ściśle do funkcji, do jakiej pełnienia został przeznaczony.

Oznakowanie opakowań transportowych – na co zwrócić uwagę?

Znaki na opakowaniach wyrażane są w formie cyfr, rysunkowej lub napisów. Generalnie można je podzielić na kilka grup:

  • Zasadnicze – te określają przede wszystkim nadawcę oraz odbiorcę paczki
  • Informacyjne – określają masę danej paczki, ale i jej wymiary. To niezwykle cenne dane podczas transportu
  • Niebezpieczeństwa –  wskazują cechy opakowania transportowego z zawartością niebezpieczną dla ludzi i otoczenia. Towary posiadające znaki niebezpieczeństwa wymagają szczególnych środków ostrożności oraz odpowiednich warunków przechowywania i transportu.
  • Manipulacyjne – określają rodzaj towaru wrażliwego. Np. gdy transportujemy szkło niezwykle istotne jest, aby być ostrożnym.

Znaki manipulacyjne mogą dotyczyć np. zakazu obracania paczki w toku transportu. Podpowiadają również, że dany towar powinien być chroniony przed wilgocią czy gdzie znajduje się jego środek ciężkości.

Oznakowanie opakowań transportowych – czy jest ważne?

Czy kiedykolwiek czekałeś przy pasie bagażowym na lotnisku i trudno było Ci odróżnić swoją walizkę od innych? Wyobraź sobie ten sam scenariusz z nieoznakowanymi pudełkami dla różnych dostawców w łańcuchu dostaw, zwłaszcza w przypadku wysyłki towarów za pośrednictwem różnych firm transportowych. Aby pomóc osobom zajmującym się obsługą w upewnieniu się, że wiedzą, jakie produkty znajdują się w których pudełkach i jakie procesy powinni zastosować podczas obsługi tych towarów, należy upewnić się, że pudełka są prawidłowo oznakowane odpowiednimi informacjami, aby kierować ruchami operacyjnymi podczas transportu i przechowywania. Takie postępowanie sprawia, że ​​proces obsługi jest bezpieczniejszy i oszczędza czas, co może również prowadzić do oszczędności pieniędzy. Wszelkie szczegółowe instrukcje dotyczące obchodzenia się z produktem powinny również znajdować się na opakowaniu zewnętrznym. Ponieważ istnieje potencjał, że towary będą obsługiwane przez osoby różnych narodowości, używanie powszechnie uznawanych znaków przewozowych z normy ISO 780 „ obrazowe oznaczenie obsługi towarów ” może pomóc w zrozumieniu dokładnych instrukcji dotyczących sposobu, w jaki pojemniki należy transportować i przechowywać.

Przy wysyłce towarów niebezpiecznych istnieje obowiązek stosowania odpowiednich symboli z etykiet. Normy uzgodnione są na szczeblu międzynarodowym, w celu jasnego zdefiniowania rodzaju kategorii zagrożenia. Informacje te muszą być zawarte na przesyłkach niebezpiecznych, ponieważ mogą one dyktować miejsce przechowywania przedmiotów. Nawet jeśli produkty same w sobie mogą nie być niebezpieczne, jeśli są przechowywane razem z innymi przedmiotami, z którymi mogą reagować, nie tylko mogą one ulec uszkodzeniu, ale mogą też mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i bezpieczeństwa osób pracujących w łańcuchu dostaw i otoczenie.

Poszukujesz sprawdzonego dostawcy opakowań? Zajrzyj na tę stronę: https://pakobud.com.pl/ i dowiedz się więcej.