Nie straszna nam próchnica! Poznaj metodę ICON – bez wiertła, borowania i bólu!

Każdy z nas walczył choć raz z próchnicą. Nie dla wszystkich jednak perspektywa leczenia nie stanowi problemu. Często zdarza się, że obawiamy się wizyty w gabinecie i panicznie boimy się leczenia. Co nas przeraża? Ból, konieczność znieczulenia, godzina spędzona w bezruchu z otwartymi ustami. Każdy z nas inaczej podchodzi do problemu leczenia zęba. Nie lubimy dźwięku wiertła, a czasem nawet zapachu sterylnego wnętrza. Pora jednak przełamać bariery i spojrzeć nieco inaczej na leczenie stomatologiczne. Stosowane techniki są coraz nowocześniejsze i mają podnosić komfort pacjenta, minimalizując nieprzyjemne doznania i skojarzenia. Oczywiście, najważniejsza jest prawidłowa higiena, dbanie o zęby i regularne kontrole. Próchnica zauważona we wczesnym stadium pozwala na wyleczenie szybkie, skuteczne i całkowicie bezbolesne. Warto zatem reagować jak najwcześniej!

ICON – leczenie bez wiertła?

Tak! Choć może wiele osób usłyszy o tym po raz pierwszy, leczenie bez pomocy wiertła jest dziś stosowane z powodzeniem. Jak to możliwe, że ząb zostanie wyleczony bez borowania? Wszystko dzięki metodzie tzw. infiltracji próchnicy. Zabieg ICON, bo o nim mowa, jest wyjątkowo krótki, ponieważ trwa jedynie kilkanaście minut. Czym jest tajemniczy ICON? To płynna żywica akrylowa, która likwiduje białe plamy nazębne bez naruszania zdrowych tkanek zęba. Preparat wnika w miejsca zmienione chorobowo, aby tam hamować dalszy rozwój próchnicy poprzez blokowanie inwazji kwasów odpowiedzialnych za powstawanie zmian próchnicowych. W taki sposób pierwsze zmiany usuwane są szybko, bezboleśnie i bez udziału wiertła!

Jak wygląda zabieg z użyciem preparatu ICON?

Żywica o tak niezwykłym działaniu, która umożliwiła zrewolucjonizowanie metod leczenia chorych zębów, może zostać zastosowana w przypadku wczesnych zmian próchniczych. Jeśli pojawią się pierwsze symptomy choroby, czyli białe plamki na zębach, można z powodzeniem zamienić borowanie na smarowanie. Jak tłumaczą eksperci z warszawskiej kliniki ORTOFAN Clinic, sam zabieg przeprowadzany jest bardzo szybko, a polega na oczyszczeniu i osuszeniu zęba, nałożeniu preparatu i naświetlaniu. Zastosowanie żywicy ICON nie tylko pozwala wyleczyć wczesnę próchnicę, lecz także zapobiega jej nawrotom.

Metoda doskonała?

Metoda opracowana przez niemieckich ekspertów ucieszy niejednego pacjenta, który odczuwa dyskomfort, udając się na leczenie zębów. Trzeba jednak pamiętać, że tylko wczesne stadium choroby kwalifikuje się do takiego leczenia. Nie sposób jednak odmówić mu oczywistych zalet, których jest całkiem sporo:

  • powierzchnia poddana leczeniu nie różni się niczym od zdrowego szkliwa,
  • podczas leczenia nietknięte zostają zdrowe tkanki,
  • nie ma potrzeby stosowania znieczulenia, zabieg jest całkowicie bezbolesny,
  • krótki, wykonany podczas jednej wizyty,
  • zapobiega nawrotom próchnicy,
  • polecany u dzieci – można stosować przy zębach mlecznych.

Zabieg z użyciem preparatu ICON to alternatywa dla tradycyjnego borowania. Pomaga pacjentom przezwyciężać niechęć, lęk i wszelkie obawy związane z wizytą w gabinecie stomatologicznym.

Zdrowe zęby to zadbane zęby

Pamiętając, że zabieg z użyciem preparatu żywicy stosuje się jedynie w pierwszej fazie powstawania próchnicy, a więc zanim powstanie dziura w zębie, musimy pilnować stanu naszego uzębienia. Warto regularnie pojawiać się w gabinecie na przegląd, ponieważ wcześnie zauważone zmiany mogą być usunięte w nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny sposób. Najważniejsza jest więc higiena oraz profilaktyka.

ORTOFAN CLINIC Warszawa – Jeśli obawiasz się o stan swoich zębów, umów się już dziś na wizytę kontrolną. Pamiętaj, świeże zmiany można usunąć szybko i bez borowania.