Jak wybrać najlepszą farbę do włosów? Poznaj farby Matrix

Zmiany są nieodzownym elementem naszego życia. Niektóre następują mimo naszej woli, innych dokonujemy sami – lecz ich (paradoksalnie) stałym elementem jest to, że są, przychodzą. Coco Chanel twierdziła, że gdy kobieta pragnie zmienić swoje życie – zmienia swoją fryzurę. Niekwestionowana dyktatorka mody pewnie miała rację, bo rzeczywiście: zazwyczaj, gdy zmieniamy uczesanie, to robimy najczęściej dla “ożywienia” naszego wizerunku. Wystarczą jednak niewielkie metamorfozy, takie jak koloryzacja włosów, aby poczuć się lepiej, poczuć się “nowym Ja”. Wtedy pojawia się pytanie? Jaką wybrać farbę? Jaki odcień? Rozjaśnić włosy, przyciemnić, a może zrobić pasemka?

Rodzaj farby zależny od oczekiwanego efektu

Nie ma farby jednego rodzaju, a więc koloryzacja włosów nie jest jednorodna. Dzieli się ona na koloryzacja półtrwałą i trwałą – i są też odpowiednie rodzaje farb do nich przeznaczone. Oprócz tego istnieją również specjalne rozjaśniacze i farby do pokrycia siwych włosów (wszystkie są w ofercie firmy Matrix).

Koloryzacja półtrwała, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się tym, że z czasem kolor z włosów się zmywa. Może utrzymywać się na włosach 2-3 mycia (tzw. szamponetki) lub 4-6 tygodni (i wtedy mówimy stricte o koloryzacji półtrwałej). To, jak długo zostanie na włosach, zależy w dużej mierze od rodzaju farby i od struktury naszych włosów. Koloryzacja półtrwała  będzie najlepszym wyborem, gdy chcemy jedynie pogłębić kolor lub zmienić naturalny ton włosów. Pigmenty tego rodzaju farby nie wnikają wgłąb włosa, a jedynie oblepiają jego powierzchnię, co jest ich atutem – nie naruszają wnętrza włosa, a dodatkowo, jeżeli kolor nam się nie spodoba, można się go w miarę szybko pozbyć. Nie musimy się również martwić o odrosty, ponieważ kolor powinien blaknąć równomiernie.

Koloryzacja trwała natomiast charakteryzuje się tym, że gdy zdecydujemy się na pofarbowanie włosów, kolor zostanie z nami dopóki włosy nie odrosną, lub dopóki nie pofarbujemy ich kolejny raz. Farba przenika bowiem głęboko do struktury włosa i pozostawia tam barwnik. Jej atutem jest trwałość, problem jednak pojawia się wtedy, gdy kolor nam się nie spodoba. Powszechnie uważa się, że koloryzacja trwała bardziej niszczy włosy, obecnie jednak dostępne są farby “trwałe”, które równocześnie pielęgnują i mniej obciążają naszą fryzurę.

Jeżeli więc nie chcemy radykalnie zmieniać koloru włosów, a jedynie pogłębić ich odcień, warto zdecydować się na farbę półtrwałą, zaś gdy jesteśmy utwierdzeni co do radykalnej zmiany koloru – wtedy należy sięgnąć po farby trwałe.

Jakie są farby Matrix?

Firma Matrix dba zarówno o tych, którzy decydują się na koloryzację trwałą, jak i na tych, którzy wybiorą półtrwałą. W ofercie koloryzacji półtrwałej mamy do wyboru dwie linie produktów: Bond Ultim8 i ColorSync. Pierwsza z nich służy do odbudowy włókna włosa i wzmocnienia ich samych – działa więc na włosy już pofarbowane. W zestawie jest wzmacniacz, kuracja i odżywka.  ColorSync natomiast to krem do koloryzacji ton w ton, który delikatnie pogłębia odcień. W ofercie dostępne są 62 odcienie.  Do koloryzacji trwałej (w tym do włosów siwych) zaleca się serię SoColor.Beauty o żelowo-kremowej formule (127 odcieni) lub SoBoost (4 kolory), która służy do mieszania jej z innymi farbami tej firmy, dzięki czemu możemy uzyskać odcień, jakiego pragniemy.

Jeżeli pragniemy zmienić coś w swoim wyglądzie, a nie chcemy, aby zmiany te były radykalne, warto pomyśleć o koloryzacji. Wszystko, czego potrzebujemy, znajdziemy w ofercie Matrix.