Dezynfekcja dźwiękiem – czyli na czym polega działanie myjki ultradźwiękowej?

W każdym miejscu mogą pojawić się bakterie, wirusy i grzyby tak niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Higiena jest szczególnie ważna tam, gdzie przebywają osoby, które mogą być narażone na jakiekolwiek zakażenia. Aby nie dopuścić do takich sytuacji niezbędna jest dezynfekcja. Dezynfekcja to proces, który polega na niszczeniu form wegetatywnych drobnoustrojów chorobowych i jest niezwykle ważna dla zachowania zasad higieny i bezpieczeństwa. W gabinecie podologicznym dezynfekowanie narzędzi bezpośrednio po zabiegu zapobiega zakażeniom i rozprzestrzenianiu się bakterii. Urządzeniem, które jest wykorzystywane do dezynfekcji to nowoczesna myjka ultradźwiękowa.

Do czego służy myjka ultradźwiękowa?

Myjka ultradźwiękowa to nieodzowny element wyposażenia gabinetu podologicznego. Zadaniem myjki ultradźwiękowej jest usuwanie drobnoustrojów, jakie powstają na wszystkich narzędziach używanych w trakcie zabiegu podologicznego. Zjawisko kawitacji pobudza cząsteczki preparatu dezynfekującego i usuwa zabrudzenia. Na rynku dostępne są różne modele myjek ultradźwiękowych. Jak zaznaczają eksperci z podologicznego sklepu Kerpro, myjka ultradźwiękowa o pojemności 2,5 litra pozwala na zdezynfekowanie i umycie dużej ilości narzędzi podologicznych. Każdy gabinet podologiczny powinien wybrać myjkę ultradźwiękową dostosowaną do własnych potrzeb i z funkcjami, które skrócą czas dezynfekcji.

Jak działa myjka ultradźwiękowa?

Myjka ultradźwiękowa jest wykonana z wysokiej jakości materiałów – stali nierdzewnej, a kosz z drutu nierdzewnego, kwasoodpornego, co sprawia, że urządzenie nadaje się do pracy w każdych warunkach. Do wnętrza komory myjki zostaje wlany odpowiedni preparat dezynfekujący. Wszystkie przedmioty umieszcza się w koszu. Zapewnia to szybkie wyjęcie narzędzi po skończonym procesie dezynfekcji. Narzędzia powinny być też całkowicie zanurzone w preparacie. Czyszczenie odbywa się za pomocą delikatnych, ale skutecznych fal ultradźwiękowych, które w połączeniu z płynem usuwają zabrudzenia z powierzchni, bez konieczności sięgania po sposoby mechaniczne. W roztworze myjącym wytwarzają się olbrzymie ilości fal ciśnieniowych, pęcherzyki powietrza odrywają zanieczyszczenia od podłoża. Po zdezynfekowaniu i wysuszeniu narzędzia powinny zostać zapakowane i umieszczone w autoklawie w celu wyjałowienia. Technika czyszczenia ultradźwiękami jest niezwykle skutecznym sposobem na niszczenie drobnoustrojów. Skuteczność dezynfekcji jest zależna od wielu czynników:

– środka dezynfekcji i użytego stężenia

– czasu jego działania

– liczby drobnoustrojów

– ilości tkanki organicznej.

Czy warto nabyć myjkę ultradźwiękową? Jakie ma zalety?

Dezynfekcji powinny być poddane wszystkie narzędzia, których używanie wiąże się z kontaktem ze skórą. W gabinecie podologicznym to przede wszystkim narzędzia do pedicure – pilniki, frezy, dłuta, cążki, szczypce. Mycie i dezynfekcja w sposób znaczący zmniejsza liczbę drobnoustrojów. Myjka ultradźwiękowa odznacza się wysoką skutecznością mycia, dociera do najbardziej niedostępnych miejsc. Działanie ultradźwięków nie powoduje żadnych uszkodzeń mechanicznych mytych narzędzi. Poza tym jest bardzo prosta w obsłudze. Dezynfekcja w myjce ultradźwiękowej ułatwia działanie gabinetom podologicznym. Narzędzia są czyste, wolne od bakterii i gotowe do ponownego użycia. Dla zapewnienia najwyższego poziomu higieny wszystkie narzędzia poddawane dezynfekcji, należy następnie poddać procesowi sterylizacji.