Czym zajmuje się periodontolog?

Stomatologia jest obszerną dziedziną wiedzy, w której można specjalizować się w różnych gałęziach. Jedną z nich jest periodontologia, a jej specjaliści to periodontolodzy. Kiedy należy zgłosić się na wizytę do takiego stomatologa?

Zakres zainteresowania periodontologii

Periodontologia jest istotną dziedziną stomatologii, zajmującą się chorobami przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej – ich zapobieganiu i leczeniem, które obecnie dzięki rozwojowi medycyny może być bardzo skuteczne. Przyzębie obejmuje tkanki twarde i miękkie, które otaczają ząb. Ich zadaniem jest jego unieruchomienie w zębodole.

Choroby przyzębia są częstą przypadłością, a obejmują wszelkiego typu choroby dziąseł, stany zapalne tkanek przyzębia, nabyte i wrodzone wady przyzębia. Do periodontologa należy zgłosić się między innymi przy podejrzeniu paradontozy.

Skąd biorą się choroby przyzębia?

Najczęściej paradontoza i inne choroby przyzębia pojawiają się w wyniku braku higieny jamy ustnej lub niewłaściwych zasad jej stosowania. Na ich powstawanie mają wpływ względy genetyczne oraz przebyte i istniejące choroby, np. cukrzyca. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania na choroby przyzębia, należy regularnie i prawidłowo dbać o stan naszego uzębienia – czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku, dbając o solidne szczotkowanie każdego zęba z kolei. Ważne jest przychodzenie raz na rok czy raz na pół roku na wizyty kontrolne do stomatologa, który może dostrzec pierwsze objawy m.in. chorób przyzębia i przeciwdziałać ich rozwojowi. Dla zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby przyzębia trzeba też rzucić palenie tytoniu.

Kiedy udać się do periodontologa?

Do lekarza periodontologa powinniśmy pójść zawsze, kiedy zauważymy krew przy szczotkowaniu zębów. Krwawiące i zaczerwienione dziąsła mogą być sygnałem ostrzegawczym. Pacjentów do odbycia takiej wizyty skłonić powinno także odsłonięcie szyjek zębowych, chwiejność zębów, duża nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy, a także brzydki zapach z ust. Im szybciej pacjent zgłosi się na wizytę do specjalisty periodontologa, tym większa szansa na to, że uchroni się przed wypadaniem zębów.

Sprawdź: Periodontologia Warszawa – klinika Supradent

Problem wielu Polaków

Próchnica jest problemem zdecydowanej większości z nas – ponad 90 proc., a choroby przyzębia są równie powszechne. Badania epidemiologiczne, jakie przeprowadzono w Polsce  wykazały, że 99 proc. ludzi dorosłych ma chore przyzębie. Z podobnym problemem walczy co drugi 7-latek oraz 75 proc. 12-latków. Wyniki badań są niepokojące, zwłaszcza że nieleczone choroby przyzębia prowadzą do rozchwiania zębów, a nawet ich utraty. Konieczne jest więc niedopuszczenie do tego, aby się rozwijały.