Bez bolesnych doświadczeń u stomatologa – czy to możliwe?

Wizyta u dentysty kojarzy Ci się z bólem i stresem? Kiedy myślisz o kolejnym zabiegu, mającym na celu walkę z próchnicą zębów, słabo się czujesz? Niepotrzebnie! Być może się zdziwisz, ale współczesne leczenie stomatologiczne, przeprowadzone w nowoczesnym gabinecie w ogóle nie wiąże się z cierpieniem fizycznym. Co więcej, może być relaksujące i przyjemne. To dlatego, że kliniki, które wykorzystują innowacyjność w leczeniu, dbają o odpowiednie zaplecze zapobiegające bólowi. Dowiedz się więc, z jakich metod leczenia stomatologicznego korzystają specjaliści i jak zadbać kompleksowo o zęby, a unikniesz niepotrzebnych nerwów!

Nowoczesny gabinet stomatologiczny, czyli jaki?

Wysoka jakość leczenia stomatologicznego to przede wszystkim długotrwałe efekty, komfort pacjenta podczas przeprowadzania zabiegów, a także tempo pracy doświadczonego dentysty. Równie ważnymi elementami pierwszorzędnego leczenia uzębienia jest wyposażenie gabinetu w nowoczesny sprzęt oraz stosowanie technik uśmierzających ból. I tak, te najlepsze kliniki najczęściej posiadają w swoim asortymencie nie tylko niezbędne wiertła czy mikroskop stomatologiczny, lecz także tomograf komputerowy 3D. Nowoczesne gabinety oferują też pacjentom skuteczne środki przeciwbólowe podczas każdego zabiegu, który związany jest z odczuwaniem dyskomfortu, na przykład przy zakładaniu wypełnienia zęba i leczeniu kanałowym.

Wypełnienie zęba – aktualne możliwości leczenia stomatologicznego

Istnieje szereg metod na wypełnienie zęba, jest więc w czym wybierać. Jednak najbardziej popularnym obecnie sposobem na zabezpieczenie uzębienia przed próchnicą zębów jest wypełnienie kompozytowe. Perfekcyjnie dobrany kolor i mieszanka różnych tworzyw sztucznych pozwalają lekarzowi na połączenie spełnienia celu zapobiegania rozwojowi próchnicy wraz z zachowaniem wysokiego poziomu estetyki wykonania plomby światłoutwardzalnej. Jest ona bowiem praktycznie niedostrzegalna, a po wykonaniu prezentuje się, tak jak naturalne uzębienie. Kompozytową metodę wypełnienia zęba stosuje m.in. warszawska klinika Smile Design Clinic. Lekarze aktualnie stosują również glasjonomery, które doskonale łączą się ze szkliwem i zębiną, a także kompomery, będące mieszanką kompozytu i glasjonomeru. W przypadku dużych ubytków specjaliści zakładają też protetyczne wypełnienia zęba, (nazywane „wkładami koronowymi”) typu inlay, onlay oraz overlay.

Środki przeciwbólowe – co proponuje współczesna stomatologia?

Współcześnie leczenie stomatologiczne jest bezbolesne, lekarz przeprowadza zabiegi, takie jak na przykład wypełnienie zęba plombą światłoutwardzalną czy leczenie endodontyczne, w znieczuleniu miejscowym. Krótki zastrzyk lub zastosowanie aerozolu czy żelu powoduje blokowanie kanału sodowego obecnego w komórkach nerwowych, co skutecznie pozwala zapobiegać przykrym odczuciom. W przypadku borowania zęba, przed zakładaniem wypełnienia kompozytowego, nie ma więc mowy o bólu! Ponadto, możliwe jest również znieczulenie gazem rozweselającym, zawierającym podtlenek azotu, poprzez sedację wziewną – tego rodzaju technika jest wykorzystywana również podczas leczenia dzieci.

Próchnica zębów – lepiej zapobiegać niż leczyć

Warto przede wszystkim dbać o uśmiech tak, żeby zapobiegać powstawaniu i rozwojowi próchnicy zębów. Szczególnie istotne jest zachowanie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, czyli mycie zębów po każdym posiłku, a także stosowanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Ważna jest także profilaktyka, czyli odwiedzanie przynajmniej raz na sześć miesięcy dentysty, w celu kontroli uzębienia oraz usuwania kamienia nazębnego czy piaskowania zębów. Zabiegi te, wchodzące w skład stomatologii estetycznej, pomagają w utrzymaniu nie tylko doskonałego zdrowia zębów, lecz także ich rewelacyjnego wyglądu!

Więcej o nowoczesnych sposobach wypełnienia zęba dowiesz się w Smile Design Clinic w Warszawie.